„Idėjų bankas“ – inovatyvios organizacijos link.

Kiekviena verslo organizacija turi savo tikslus bei būdus jiems pasiekti. Vieniems tai daryti sekasi geriau, kitiems prasčiau. Vieni sėkmingai plečiasi, kurdami naujas darbo vietas, kiti sėkmingai bankrutuoja didindami bedarbių skaičių. Tiek sėkmingos plėtros organizacijoje atveju, tiek organizacijos bankroto atveju pasekmės aiškios, tačiau priežastys gali būti labai įvairios. Įtakingi verslo analitikai, ekonomistai bei šalies ekonomika besirūpinantys politikai akcentuoja požiūrio į organizaciją pasikeitimą, kuris lemtų sėkmę ilguoju laikotarpiu. Pasikeitimas liečia ne tik vadovą, kuris kuria strategiją ateičiai. Pasikeitimas turi paliesti ir visus organizacijos darbuotojus, kurie yra organizacijos pamatas galintis pasiūlyti vertę kuriančių idėjų. Taigi, darni ir integruota organizacija gali tapti sėkmingo verslo pamatu.

Norint iš esmės pakeisti verslo organizacijos kultūrą, būtina toleruoti ir visapusiškai palaikyti pastangas darbuotojų kurie nebijo mąstyti kitaip. Kitaip mąstantis darbuotojas gali pasiūlyti vieną ar kitą idėją, kurią įgyvendinus, įmonės pelningumas padidėtų keliasdešimt procentų arba, didelės sėkmės atveju, net kelis kartus. Dalis organizacijų vadovų nesiryžta kreipti dėmesio į netradicinius, didesnę riziką prisiimti verčiančius pasiūlymus ir, viską laikydami vien tik savo atsakomybės ribose, išsilaiko rinkoje. Tačiau, ar ilguoju laikotarpiu tokia metodika pasiteisins ir organizacija netaps bankrutuojančia, o išliks sėkminga, pasakyti sunku. Kita dalis verslininkų pasakytų, kad nežino būdų kaip darbuotojus paskatinti aktyviau dalyvauti įmonės veikloje, o ne tik gerai atlikti paskirtą darbą. Būdų yra. Vienas iš tokių – „Idėjų bankas“.

Idėjų bankas vakarų Europoje ir Jungtinėse Amerikos valstijose (JAV) yra sėkmingai veikiantis reiškinys tarp verslo, švietimo bei viešąsias paslaugas teikiančių organizacijų. Keletas didelių JAV kompanijų, tokių kaip DELL, kuri yra viena iš lyderių kompiuterių gamintojų rinkoje, bei kompanija BEST BUY, esanti mažmeninės prekybos buitiniais elektros prietaisais lyderė, naudojasi „Idėjų banko“ principu įgyvendinant naujas verslo, paslaugų valdymo bei plėtros idėjas. Idėjas gali siūlyti ne tik kompanijų darbuotojai, tačiau pasiūlymus gali teikti žmonės kurie tiesiogiai nedalyvauja kompanijos veikloje. Tie žmonės gali būti klientai, partneriai bei visi kiti, kurie prisijungę prie internete esančios sistemos (www.dellsocialinnovationcompetition.com), gali užregistruoti savo pasiūlymą. Jeigu pasiūlymas pasirodo vertingas ir kompanija imasi jo įgyvendinimo, idėjos autorius apdovanojamas 50000 JAV dolerių premija.

Idėjų bankas veikia ir kai kuriuose Lietuvos įmonėse. Viena tokių verslo organizacijų yra TEO, didžiausia telekomunikacijų įmonė Lietuvoje. TEO viešai deklaruoja, kad  nuo 2004 metų organizacijoje veikia „Idėjų bankas“. Šis konkursas skatina bendrovės  darbuotojus siūlyti savo idėjas, susijusias su organizacijos veiklos tobulinimu. Darbuotojai savo pasiūlymus „Idėjų bankui“ registruoja specialioje, interneto svetainės pagrindu veikiančioje, sistemoje. Kiekvieną metų ketvirtį komisija atrenka geriausias idėjas, o autorius yra apdovanojamas tam tikra premija.
Idėjų bankas įgalina organizaciją pritraukti verslo plėtros bei veiklos tobulinimo idėjų. Tokia sistema skatina visus organizacijos darbuotojus dalyvauti įmonės verslo plėtros bei veiklos tobulinimo procesuose, siūlant naujas verslo, paslaugų valdymo ar plėtros idėjas (pvz. naujos verslo sritys, naujos paslaugos, paslaugų pakeitimai, paslaugų kainodara, įvairios lojalumo programos, akcijos,  klientų aptarnavimo kokybės gerinimas, pardavimų plėtrą ir pan.).

Tokios sistemos sukūrimas ir įdiegimas organizacijai kainuoja nemažus pinigus, todėl dažnas verslininkas vargu ar ryšis investuoti į Idėjų banką. Viena vertus, prakalbus apie išlaidas inovacijoms reikėtų atkreipti dėmesį, kad naujovių diegimas šiandien gali kainuoti daug, bet vėliau tai atsiperka su kaupu. Kita vertus, galima teikti paraiškas paramai gauti iš Europos sąjungos (ES) struktūrinių fondų, pagal priemones kurios subsidijuoja atitinkamas verslo sritis. Galima atrasti įvairiausių būdų organizacijai tobulėti ir tapti rinkos lydere, tačiau pirmiausia reikia nebijoti rizikuoti ir bandyti įgyvendinti vertę kuriančias idėjas.

Asta Šukienė, www.inovacijos.lt